×
ECR Party

Społeczne obchody w przededniu Narodowego Święta Niepodległości

Today, Poland celebrates its National Independence Day. Yesterday evening, PiS party leader Jarosław Kaczyński commemorated the anniversary of the restoration of Poland’s sovereignty as the Second Polish Republic in 1918.

Musimy iść drogą, na której końcu będzie można już z całą pewnością powiedzieć, że w Europie jest silna, suwerenna Polska, która jest wbrew wszystkiemu ostoją i redutą wolności,

powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas społecznych obchodów w przededniu Narodowego Święta Niepodległości.

Przemawiając przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Prezes PiS podkreślił, że powinniśmy się zwracać ku przeszłości, by wyciągać wnioski, także te potrzebne teraz.

Pamiętajmy, że za dwa lata będziemy obchodzić stulecie 11 listopada 1918 r., stulecie polskiej niepodległości. Musimy też pamiętać, że spośród tych stu lat pięćdziesiąt przeżyliśmy w sytuacji, której nie można uznać za wolność - mówił.

Patrząc na naszą historię, musimy pamiętać o naszych zwycięstwach, ale musimy mieć także świadomość, że potrzebny jest rachunek naszych porażek, naszych błędów, naszych klęsk, tych z okresu I Rzeczypospolitej - pomimo jej wielkich sukcesów także i wtedy nie brakowało złych czynów, błędnych decyzji - ale przede wszystkim tych, które popełniono po roku 89 - podkreślił. - Ta Rzeczypospolita, którą dziś mamy, jest wolna, ale to jest Rzeczypospolita, której wolność jest ciągle słaba, na której wolność podnoszona jest ręka i to zarówno tu wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego kraju. (...) Jest potrzebna naprawa Rzeczypospolitej i chciałbym powiedzieć tutaj w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu naszych sojuszników, w imieniu całego obozu niepodległościowego, że my tę naprawę Rzeczypospolitej traktujemy jako swoje zadanie, jako swój obowiązek, jako imperatyw - zadeklarował.

Jarosław Kaczyński przyznał, że jesteśmy dopiero na początku tej drogi do naprawy.

Uczyniliśmy już bardzo wiele po to, żeby w Polsce przywrócić choćby zręby społecznej sprawiedliwości, ale to, co przed nami, jest trudniejsze. Bardzo bym chciał i sądzę, że wszyscy bardzo byśmy chcieli, by za dwa lata, kiedy będziemy obchodzili stulecie niepodległości, nasze poczucie siły, nasze poczucie pewności było większe, mocniejsze niż dziś, byśmy byli bardziej wolni i bardziej suwerenni - mówił.

Przyszło nam realizować nasz program w czasach trudnych, w czasach, w których przeciwstawia nam się wielu, i musimy potrafić dać sobie z tym radę. To hasło, które tak często pada, "damy radę", musi być rzeczywiście naszym hasłem - zaznaczył.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości nawiązał do Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Musimy być głęboko przekonani, że przykłady naszych przodków, przykład, jaki dał ten człowiek, którego pomnik tutaj stoi, musi być czymś, co przemawia do nas, co buduje nasze poczucie obowiązku i poczucie tego, że to co niemożliwe, może być możliwe, że możemy zwyciężyć, wbrew wszystkiemu, wbrew wszystkim naciskom, wbrew wszystkim atakom, z którymi mamy do czynienia w naszym kraju. Bo to, co dzisiaj się dzieje, to nic innego jak walka o wolność i suwerenność naszego narodu, o wolność Polaków we własnym kraju i o wolność Polski w Europie - podkreślił.

Przed przemówieniem delegacja polityków PiS, Premier Beata Szydło oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, złożyła wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a po przemówieniu - przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Text, video and photo by ACRE member Prawo i Sprawiedliwość. You will find the original article here.